Kategorie
zaginięcia

Drony niezastąpione w poszukiwaniach. Kolejny dowód tym razem w Lesznowoli

Lesznowola to jedna z gmin powiatu piaseczyńskiego pod Warszawą. We wtorek doszło tam do błyskawicznej akcji poszukiwawczo-ratowniczej. Życie 58-letniej kobiecie uratował policyjny dron.

We wtorek rodzina 58-letniej kobiety zaniepokoiła się, gdy ta wyszła z domu i ślad po niej zaginął. Od razu zaczęły kłębić się czarne myśli, że jej najbliższej mogło coś się stać. Zaalarmowano policję, która w tym przypadku zareagowała błyskawicznie.

– Z przekazanych informacji wynikało, że zagrożone jest życie kobiety – przekazał nadkom. Jarosław Sawicki, oficer piaseczyńskiej policji.

Do akcji włączyli się także policjanci z drogówki i to właśnie oni namierzyli kobietę dzięki dronowi. Okazało się, że kobieta znajdywała się na podmokłym, bardzo trudnym terenie. Była wyziębiona, a jeśli nie zostałaby znaleziona na czas, zagrożone byłoby jej życie.

58-latka trafiła na pogotowie i wszystko zakończyło się szczęśliwie.

To kolejny dowód na to, że drony są narzędziem nieocenionym przy tego typu akcjach ratunkowo-poszukiwawczych. W okresie, w którym obecnie się znajdujemy, kiedy dzień jest bardzo krótki, jeszcze bardziej przydatne są drony z kamerami termowizyjnymi, które z łatwością namierzą osobę po zmroku, także w trudnych, zalesionych terenach.

Kategorie
alzheimer zaginięcia

Co zrobić, gdy zaginie osoba z demencją lub Alzheimerem?

Nawet najlepiej przygotowane rodziny mogą wpaść w panikę po tym, jak ukochana osoba wyjdzie z domu. „Mój mąż trzykrotnie wyszedł z domu i się zgubił” — powiedziała nam pani Anna. „Na ratunek przybyli sanitariusze, policja, straż pożarna, rodzina i sąsiedzi”.

Co powinieneś zrobić, jeśli nie możesz zlokalizować osoby, która ma chorobę Alzheimera lub demencję? Według stowarzyszeń i grup zajmujących się tematem choroby Alzheimera najważniejszy jest czas. Ci, którzy wychodzą i wędrują bez celu, często znajdują się w odległości niecałego kilometra od domu lub miejsca, w którym doszło do oddalenia się osoby chorej. Zajrzyj najpierw do domu – szczególnie do wszystkich pomieszczeń, a także na podwórko.

Spróbuj przypomnieć sobie o wszystkich miejscach, do których dana osoba mogła się udać. Czy mama powiedziała, że ​​chce gdzieś iść – na przykład do sklepu – zanim doszło do zaginięcia? Rozejrzyj się w promieniu tego obszaru, ale nie trać więcej niż kwadrans na jeden obszar. Jeśli ukochana osoba, która choruje na demencję czy Alzheimera nie zostanie odnaleziona w ciągu 24 godzin, jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwo.

Oto kroki, które należy wykonać, jeśli nie możesz znaleźć kogoś po kilkudziesięciu minutach:

  1. Zadzwoń pod numer 112 i wypełnij raport zaginionej osoby. Upewnij się, że funkcjonariusze prawa wiedzą, że zaginiona osoba ma chorobę Alzheimera lub inną formę demencji i jest bezbronną osobą dorosłą. W takich przypadkach organy ścigania zazwyczaj nie wymagają 24-godzinnego okresu oczekiwania na poszukiwanie zaginionej osoby. Miej pod ręką zaktualizowaną listę zdjęć i aktualną listę leków. Przygotuj się na dzielenie się informacjami o tym, gdzie i kiedy dana osoba była ostatnio widziana, w co była ubrana, kiedy była widziana, oraz czy dana osoba lubi być nazywana preferowanym imieniem lub pseudonimem.
  2. Jeśli masz problem z przekonaniem funkcjonariuszy prawa do poważnego potraktowania swoich obaw, zadzwoń do nas na 798 113 112. Nasza grupa skontaktuje się z lokalnymi funkcjonariuszami i potwierdzi potrzebę natychmiastowego działania.

W ostatnich latach znacznie poprawiło się zrozumienie choroby Alzheimera wśród funkcjonariuszy organów ścigania i personelu ratunkowego. Niemniej, zdarzają się jeszcze przypadki, w których zaginięcie osób schorowanych nie jest obsługiwane prawidłowo. W takim przypadku skontaktuj się z nami, działamy szybko i sprawnie, by bliską Ci osobę odnaleźć całą i zdrową.

Kategorie
Uncategorized

O nas

O nas

Nasza grupa powstała wskutek zaginięcia naszego przyjaciela Piotrka Pietrzaka. Piotrek zaginął bez śladu, a my postanowiliśmy pomóc w poszukiwaniach.

I tak się zaczęło…

Od tego czasu z dnia na dzień, coraz częściej myśleliśmy o założeniu podmiotu, który będzie zajmował się pomocą rodzinom i bliskim osób zaginionych. 

Z czasem, nasza grupa profesjonalizowała się, a przede wszystkim zaopatrzyła się w specjalistyczny sprzęt. Dzięki hojności głównego pomysłodawcy, posiadamy kilka samochodów, także auto z napędem 4×4, które szybko dojedzie w trudno dostępne miejsca.

Ponadto dysponujemy dronem z kamerą termowizyjną, który jest nieocenioną pomocą podczas wszelkiego rodzaju działań po zachodzie słońca, o czym możecie przeczytać w osobnej zakładce poświęconej nocnym poszukiwaniom.

To, co w głównej mierze charakteryzuje naszą grupę to jej interwencyjny charakter. Oznacza to, że nie kwestie formalne, nie autopromocja, branding i własny PR są dla nas najważniejsze. Najważniejsza dla nas jest rzeczywista pomoc, a przede wszystkim ratowanie ludzkich żyć. Dlatego też jesteśmy otwarci na współpracę z każdą organizacją czy służbami: policją, strażą pożarną, fundacjami, stowarzyszeniami i innymi podmiotami.

W planach oczywiście mamy dalszy rozwój. Być może dzięki patronom lub osobom, które do nas dołączą, rozszerzymy obszar naszego działania. 

Jeśli empatia nie jest Ci obca, jesteś wrażliwy na krzywdę innych, lubisz i chcesz pomagać osobom potrzebującym, dołącz do naszej społeczności już dziś.